Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miloš Zeman coby ochránce církevních pořádků

4. 01. 2015 18:56:37
Namísto znaménka před závorkou tohoto textu budiž přiznáno, že je psán z pozice člověka, jenž sám pro sebe nevidí jediný důvod k sympatiím vůči Miloši Zemanovi; nebo aspoň k smířlivému náhledu na něj. Prostě nic, co by přesahovalo meze apriorního přikázání „miluj svého bližního jako sebe sama“, které je sice moudré, leč nikoli v prvoplánovém, povrchovém měřítku, a na které se koneckonců coby nekřesťan taky můžu vykašlat.

A na okraj budiž řečeno za prvé ještě to, že na ně beztak nekašlu, a to ani náhodou, pročež panu prezidentovi ani nikomu jinému nepřeju smrt, vážnou nemoc nebo jakoukoli jinou osobní katastrofu; a za druhé to, že pokud by náhodou nějaký jedinec vrostlý do pocitu, že smysl pro detail patří k nejvyšším ctnostem, hodlal podotknout, že přikázání nejsou primárně křesťanská záležitost, odpovím jen: „Já vím, vím to moc dobře, ale co má být?“

Nuže k věci (která není ani pěkná, ani „slušná“):

Pan Zeman se – aspoň navenek – může (lidově řečeno) zbláznit z církevních restitucí. Potažmo z církví vůbec. V konečném důsledku je schum&fuck, činí-li tak z hlubokého osobního přesvědčení (čemuž moc nevěřím), z neznalosti nebo jen povrchní a pokroucené znalosti věci, tak typické pro většinu lidí vychovaných socíkovskou historiografií (což už je pravděpodobnější), anebo proto, že je mu nějaká církev (a potažmo i náboženství, zbožnost nebo víra v cokoli, co přesahuje jednotlivou lidskou existenci) srdečně ukradená a nachází se mimo jeho soukromý obzor; tak či onak dobře ví, že jde o záležitost, která v naší společnosti představuje velmi chytlavé téma; chytlavé právě proto, že v naší společnosti tvoří většinu lidé, kteří jsou buď sami zmasírováni socialistickými viděním dějin, anebo ti, jimž bylo toto podání historie – leckdy víceméně bezděčně – tlumočeno jejich nejbližšími, především rodiči.

Nemíním tu však zabředávat do sporů o to, existuje-li vůbec nějaký Bůh nebo bohové, či o to, je-li zbožnost a priori dobrá a prospěná, nebo právě naopak. V mém nynějším osobním rozporu s Milošem Zemanem – a ano, v mém dalším, bůhvíkolikátém už zděšení nad jeho veřejně prezentovanými postoji – to totiž nehraje žádnou, ani tu nejpodružnější roli.

Neboť v hlavní roli zde vystupuje protimluv, protimluv s velkým a ještě větším P. Protimluv schizofrenní a alogický, a přesto nesmírně líbivý a přitažlivý, zejména pro každého, kdo si jej odmítá připustit, kdo je ochoten zúžit své zorné pole tak, aby viděl jen to, co vidět chce:

České církve nemají (nejen) v páně Zemanově podání nárok víceméně na nic – především ne na cokoli hmotného. Z tisíce příčin, zejména pak proto, že každý neznaboh, jenž se hrdě a zcela pomýleně nazývá ateistou, přece , že Ježíš kázal chudobu. (Jen tak mezi námi: nekázal, a to proto, že to byl s největší pravděpodobností rozumný a příčetný, byť na můj zhýčkaný vkus poněkud přehnaně idealistický člověk – a žádný rozumný člověk nebude nikomu tvrdit, že padání hlady je vposledku lepší než dobrá výživa, slušné přístřeší a absence existenčního strachu.)

Církve, které působí v Česku, si ze strany pana Zemana nezaslouží nic než absolutní, totální disrespekt (laskavý čtenář si odpustí rozčilování nad tím, „co že je tohle za slovo“), opovržení, zesměšňování – v nejlepším případě ignoraci.

Jo, ale s církví ruskou, která sama sebe nazývá pravoslavnou (prosím, neplést s ortodoxií), s tou je to holt jiné. Ruská církev má právo. Ruskou církev musíme pochopit. A mladé ženy z Pussy Riot mohou být vděčné, že nemáme středověk a upalování už tudíž nepatří k oblíbeným lidovým zábavám.

Člověku, jenž blaženě a za každou cenu netone v čiré nevědomosti, nutně – přinejmenším po drobném trknutí – musí takříkajíc docvaknout, že Miloš Zeman by jako ateista (nebo neznaboh – nechť si toto každý rozhodne podle svého) byl první, koho by středověk (ale spíše práh středověku a novověku) nebo aspoň to, co si sám pod středověkem představuje, přivedl na hranici.

V Rusku panuje středověk dodnes. Moment... tady se musím opravit. Nepanuje tam evropský středověk, který přese všechny excesy, jakkoli jich nebylo málo, prahl především po naplnění lidskosti, po „srovnání“ člověka s Bohem – nebo, chcete-li, s čímkoli vyšším, než je člověk sám. Tento středověk tam totiž nikdy nedosáhl. V Rusku vládne samoděržaví, a to už nejméně 500 let; nejpozději od Ivana IV. Vládlo za Petra (mylně považovaného za „prozápadního“), za Kateřiny, za Stalina i Brežněva. Stejně tak nyní.

V Rusku je nejvyšším vládcem strach – stejně jako v muslimských zemích, proti nimž se sice vehementně vymezuje, ale je to stejné, jako když se nacisté vymezovali proti komunistům; je to totéž soupeření dvou navzájem sice konkurenčních, leč stejně zvěrských totalit.

Ale to je – dejme tomu – „jen“ politika, která (zdánlivě) nijak nesouvisí s náboženstvím. Rozpor, který vidím já (a možná ještě někdo další), spočívá v tom, že Miloš Zeman, jemuž v domácím prostředí prospívá odmítání církví coby z podstaty věci hamižných institucí, je vřele ochoten postavit se na stranu církevních institucí, které notabene ovlivňují občanský život v soudobém Rusku tak intenzivně, že to žádnou stejně soudobou církev na Západě ani ve snu nenapadne.

Jistě, mohla jsem to celé popsat jen v jedné jediné větě: Podle Miloše Zemana je církev a priori něco špatného – pokud to ovšem není církev, která hájí ruské zájmy. Ale holt jsem se potřebovala vypovídat, tak sorry, vážení.

Autor: Helena Čížková | neděle 4.1.2015 18:56 | karma článku: 23.26 | přečteno: 1068x

Další články blogera

Helena Čížková

Co víš o svém sousedovi?

Já o těch svých nevím nic. A také o nich nic vědět nechci, jsou mi srdečně ukradení. Nevím, jestli chodí v neděli do kostela, v pátek do synagogy, ve středu do kina, zda vstávají v šest nebo v jedenáct... a vědět to nehodlám.

12.1.2016 v 20:23 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Helena Čížková

Transka... aneb Jak si připadat jako ufon

Bylo nebylo, dávno tomu, kousek od mého pracoviště sídlila kavárna. Na stěnách zajímavé obrazy, na stole dobrá káva a zákusky, za barem milý personál. A tak jsme tam chodili. Na pracovní schůzky i posezení s přáteli. Až jednou...

9.10.2015 v 16:27 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 3061 | Diskuse

Helena Čížková

Podvlíkačky blaho cítí, mohou-li si v slunci vlát...

Svůj k svému, říkala moje babička. A taky říkala, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Samozřejmě na ty výroky neměla „autorská práva“, ta náleží lidem, jejichž jména nejspíš již nikdy nezjistíme.

20.9.2015 v 22:40 | Karma článku: 33.00 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Helena Čížková

Pořiďte si trendového Downa

Přeháním. Zatím to tak daleko nedošlo. Ale co není, může být, jak praví nikoli klasik, nýbrž to, čemu se říká lidová moudrost.

15.9.2015 v 19:19 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 799 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stepan Kutaj

Nazev neni

Povidka z letadla... Nevim jak ji nazvat... Poradite? Pardon za chyby! "Dobre rano lasko", rekl John a podival se do krasne hnedych oci Hannah a pohladil ji po vlasech a zaroven ji polibil na tvar. "Jak jsi se vyspal

18.8.2017 v 22:38 | Karma článku: 3.89 | Přečteno: 98 | Diskuse

Libuse Palkova

Verbální diarea

Taky máte pocit že takzvaný informační šum přešel v ohlušující rachot? Všichni mluví a nic nesdělují, nikdo nikoho neposlouchá, a když už něco zaslechneme tak tomu stejně většinou neporozumíme-většina lidí se už ani chápat nesnaží

18.8.2017 v 19:56 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 263 | Diskuse

Milan Šupa

O ženách a mužích dneška a o jejich devalvaci smyslu pro mravnost

Běda tomu, z koho pohoršení pochází! Je nanejvýš smutné, že právě touto větou třeba začít, pokud se chceme vyjádřit k působení ženy současnosti.

18.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 12.34 | Přečteno: 551 | Diskuse

Martina Studzinská

Turíst? Zachvátčik?

O návštěvě naší metropole z pohledu jednoho ruského turisty. Nebo dobyvatele? Odpoví si už každý podle svého.

18.8.2017 v 14:29 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 701 | Diskuse

Pavel Nitka

Jak jsem potkal maminu aneb Není nad mateřskou lásku

Vždyť to přece každý ví. Malé dítě lásku své matky potřebuje jako Babiš advokáta, o tom se snad se mnou nebude nikdo přít. A jednu takovouhle milující maminu jsem včera potkal...

18.8.2017 v 13:02 | Karma článku: 25.11 | Přečteno: 794 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1717
...raději to nebudeme rozmazávat. Více na Jazyková inkvizice

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.